Jdi na obsah Jdi na menu
 


S baletem začala v šesti letech v baletní přípravce Národního divadla, v letech 1990 -1998 vystudovala Taneční konzervatoř v Praze. Během studií absolvovala dvě stáže v Drážďanech. Na škole ji učila Hana Vláčilová, Zdena Nemcová a Pavel Ždichynec. Po absolvování školy v roce 1999 nastoupila do Národního divadla jako členka baletního sboru, v roce 2001 získala sólovou smlouvu a v roce 2006 statut první sólistky. První větší příležitostí bylo pas de troix v Labutím jezeře, pak přišla hlavní role Marie v Louskáčkovi, Frederika v inscenaci Malý pan Friedemann / Psycho, Olga v Oněginovi, Raymonda ve stejnojmenném baletu, Bianca ve Zkrocení zlé ženy, v Amerikaně II tančila sóla v The River a ve Who Cares? Sóla bravurně zvládala i v baletním „etno večeru” Zpěvy země a Mozart?Mozart!; v choreografiích Jiřího Kyliána Sinfonietta, Stamping Ground, Petite Mort, Conny Janssen Álbum Familiar a Petra Zusky Ibbur aneb Pražské mystérium. Tančí Myrthu a Giselle v baletu Giselle, Odettu / Odilii v Labutím jezeře, Vílu Vánoc v novém nastudování baletu Louskáček – Vánoční příběh choreografa Youri Vamose a Olgu v baletu Johna Cranka Oněgin. V komponovaném večeru s názvem Baletománie tančí Medoru v Korzárovi (Pas de trois), v romantickém Grand pas de quatre na hudbu C. Pugniho, v slavné choreografii G. Balanchina Čajkovskij, Pas de deux a titulní roli v choreografii Petra Zusky Mariin sen. Diváky doslova okouzlila v slavné choreografii M. Fokina Umírající labuť na hudbu C. Saint - Saënse a v tomto roce jako Odetta/Odilie v Labutím jezeře v choreografii Kenetha Grevea. Nyní také vystupuje v komponovaném večeru Extrém.
Hostuje v brněnském ND, kde tančí hlavní roli Kláry v Louskáčkovi a Kitri v baletu Don Quijote, v Slovenském národním divadle v Bratislavě (Odetta /Odilie v Labutím jezeře), ve Státní Opeře Praha Popelku ve stejnojmenném baletu a Odettu/Odilii v nové verzi Labutího jezera. Za rok 2002 získala cenu Philip Morris Ballet Flower Award udělovanou každoročně nejlepšímu českému baletnímu umělci. V dubnu 2008 se stala držitelkou Ceny Thálie za roli Odetty / Odilie v baletu Labutí jezero v rámci hostování ve Státní opeře Praha. Zúčastnila se několika zahraničních turné po Německu, Španělsku, Finsku, Itálii, Portugalsku, Maltě, Rusku, Taiwanu a Číně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vzkaz a poděkování

(Miroslav P. , 17. 11. 2010 18:49)

Nevím, jestli něco nepletu , ale chci poděkovat paní N. Márové za možnost použít některá její fota do klipu na YouTube.
Autor TheOrinoko , 911WTC Like Angel Edna C. Díky.

Balet je krásný

(Terezka, 13. 4. 2010 9:15)

Dobrý den, je mi 10 let. Asi 4 roky chodím do moderních tanců, ale teď mě zaujal balet natolik, že jsem se přihlásila na TK v Brně. Byla jsem přijata, maminka je nadšená, ale taťka s tím nesouhlasí, myslí si, že jsem na internát moc malá.Já bych ale chtěla studovat jenom tanec. Poraďte mi, jak mám taťku přesvědčit. Děkuji, Terezka z Uherského Hradiště

Labutí jezero

(Eva Ch., 5. 2. 2009 16:18)

Dobrý den, včera jsem viděla ve Státní opeře Labutí jezero s Vámi v hlavní roli. Musím říci, že jste krásně tančila. Opravdu to byl nádherný zážitek, děkuji.

clanek do casopisu Yellow

(Kristýna Mazánková, 30. 10. 2008 12:51)

Dobry den,
pripravuji clanek o mladych talentovanych lidech a moc rada bych mluvila i s Vami.

Chtela bych clanek koncipovat jako predstaveni sikovnych Cechu, a navic bychom mohli dat ctenarkam neco jako karierni tipy.

Mel byste zajem se mnou na projektu spolupracovat?

Moc se tesim na odpoved,

s pozdravem

Kristyna Mazankova
redaktorka casopisu Yellow
GSM: 732 608 936
mail: mazankova@yellow.cz