Jdi na obsah Jdi na menu
 


Louskáček rozesmál rakouské publikum

3. 1. 2009

Letošní sezóna baletu Národního divadla v Praze je nabitá zájezdy do zahraničí. Již dva týdny po hostování v Athénách má za sebou soubor baletu další úspěšný zájezd, tentokrát v rakouském St. Pöltenu. Ve dnech 13. a 14. prosince vystoupil v koncertním centru Festspielhaus s oblíbeným vánočním baletem celkem třikrát. Balet Národního divadla hostoval s inscenací Louskáček – Vánoční příběh  již minulý rok ve finském Tampere, kde jím bylo publikum zcela nadšeno.Obrazek
Louskáček
 v choreografii Youri Vàmose měl v Národním divadle premiéru před čtyřmi lety. Příběh se odehrává v 19. století v Londýně a vypráví o kouzlu Vánoc, které proměňuje povahy lidí. Tento půvabný balet je každoročně v Národním divadle beznadějně vyprodaný a stejně tak tomu bylo ve Festspielhausu s kapacitou 1079 diváků. „Sál byl opravdu veliký, ale jeviště bylo pro „našeho Louskáčka“ malé, široké sice dost, ale velmi mělké. Měli jsme tak málo místa, že jsme se na něj při některých scénách vůbec nemohli vejít. Například při valčíku jsem musela ustoupit úplně na okraj pódia, abych tanečníkům nevadila. Představení tak bylo pro nás náročnější,“ podotýká Nikola Márová, představitelka Víly Vánoc.Obrazek
V St. Pöltenu hostoval téměř celý soubor. Ve třech představeních se vystřídala dvě obsazení. V hlavních rolích zatančila Zuzana Susová a Adéla Pollertová jako Klárka, Michal Štípa a Jiří Kodym ztvárnili Louskáčka. V dalších hlavních rolích vystoupili Alexandre Katsapov, Viktor Konvalinka, Nikola Márová a Klára Kutilová. Baletní soubor doprovázel Severočeský symfonický orchestr Teplice. „Orchestr hrál nádherně, slyšeli jsme nástroje, které jsme ještě neslyšeli. Vedl ho náš dirigent z Národního divadla Sergej Poluektov. Atmosféru představení dolaďoval místní pěvecký sbor, který zpíval krásně čistě,“ popisuje dojmy z představení Michal Štípa.
Louskáček slavil u publika veliký úspěch, nejvíce se však líbil dětem. „Reagovaly výborně, hodně se smály a tleskaly. Dětí tam bylo opravdu hodně, ale protože sedačky byly veliké a děti malé, vypadalo to nejdřív, že je hlediště poloprázdné. Když se rozsvítilo, ukázalo, že je zcela zaplněné,“ říká Nikola. „Nejen díky skvělému publiku, ale také protože mám balet Louskáček od Vàmose moc rád, tančilo se mi velmi dobře,“ dodává Michal.
Po návratu ze zájezdu pokračuje série Louskáčků v Praze, diváci se mohou těšit na silvestrovské představení, kdy si pro ně tanečníci každoročně nachystají překvapení. „Co jsem si připravil, je odvážné a možná to někoho překvapí. Co to bude, neprozradím. Připravili jsme si různé změny v choreografii a legrácky. Louskáček je dějový balet, který se nedá příliš změnit. Hlavní je, aby se představení líbilo divákům,“ zakončuje s úsměvem Michal. 

                     Lenka Trubačová
                     Foto: Roman Sejkot
                     www.bavte.se 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář